7 דרכים לתרגול קשיבות עם ילדים

העולם של ימינו מלא בגירויים חיצוניים – טלוויזיה, טבלטים, קונסולות משחקים, פלאפונים חכמים, מחשבים – העולם הדיגיטלי מפציץ את הילדים שלנו בגירויים. ישנם מחקרים הטוענים שעודף גירוי דיגיטלי עלול להוביל להפרעות קשב בקרב ילדים. החיבור לעולם הדיגיטלי מוביל את הילדים להיות מנותקים מהעולם הסובב אותם ומעצמם.

אחת הדרכים לעודד את הילדים להתחבר חזרה לעצמם ולסביבה היא באמצעות תרגול של קשיבות. קשיבות מעודדת ריכוז ומלמדת את הילדים כיצד להתמודד באופן יעיל עם הרגשות שלהם.

ילדים הם סקרנים מטבעם ולכן לרוב ירצו לקחת חלק בפעילות, אולם גם אם הם בהתחלה חסרי סבלנות ולא מבינים את המשמעות של הפעילות, אין מה למהר ותרגלו לפי היכולות שלהם.

הנה 7 דרכים כיצד ניתן לתרגל קשיבות עם הילדים:

1. התחילו בעצמכם – הדרך הטובה ביותר לתרגול התנהגות חיובית היא לאפשר לילדים שלנו לראות אותנו מבצעים אותה. תנו לילדים לראות אתכם מתרגלים יוגה/נשימות/מדיטציה… תרגלו בפתיחות וענו על כל שאלה שעולה לילדכם. הזמינו את ילדכם להצטרף אך אל תלחצו עליהם (יכול להוביל לכך שימרדו בפעילות ושנקבל סירוב) ואפשרו להם להצטרף בזמן שלהם.

2. צביעת מנדלות – צביעה שקטה ומרוכזת היא דרך נפלאה לעודד ריכוז, יצירתיות וביטוי עצמי. מנדלות הן דפוסים מעגליים המייצגים את היקום ללא התחלה או סוף. ארגנו מקום שקט שבו הילד יוכל להתמקד בצביעה על הבעה עצמית, יצירה ודמיון.

3. הקשבה מודעת – הקשבה מאפשרת לילדים להתחבר לרגע הנוכחי. בהקשבה מודעת הילדים מאפשרים למוח שלהם להיות שקט ומתמקדים על דבר אחד – מה הם שומעים באותו הרגע. דוגמא להקשבה מודעת – צלצלו בפעמון ובקשו מהילדים להקשיב לצליל ולהרים את היד כשהם לא שומעים אותו יותר. ברגע שהם לא שומעים את הפעמון, בקשו מהם להישאר בשקט ולשים לב לצלילים אחרים שהם שומעים. אחרי דקה בקשו מהם לשתף  – במה הבחינו? איך הרגישו כשישבו בשקט? האם הצליחו להבחין ביותר ממה שציפו?

4. הוקרת תודה – מאפשר לילדים להתחבר לסביבה שלהם ולראות את העולם בצבעים חיוביים יותר. בקשו מילדכם למנות 3 דברים שהם מודים עליהם / חיוביים שקרו להם בתחילת היום או בסופו.

5. חיבור לטבע – קשיבות אינה רק לשבת במדיטציה בבית ולהיות בשקט. קשיבות היא גם ללמוד ליהנות מהרגע ולהתחבר לטבע ולאדמה. קבעו לכם זמן לצאת החוצא ולשבת מתחת לעץ או ספסל בגינה או ללכת להליכה ברחוב. תנסו להתחבר לסביבה ולזהות מה אתם מרגישים בחושים שלכם. כיצד הרוח מרגישה על העור? מהם הצבעים שאתם רואים סביבכם? האם ישנן חיות קטנות? האם שמתם לב לריח הפריחה? מהם הצלילים שהיו בגינה? האם הצלחתם להבדיל בין שירתם השונה של הציפורים?

6. הפסקה אלקטרונית – קבעו זמן שבו מכבים את כל האמצעים הטכנולוגיים בבית. 5-10 דקות ביום או ערב בשבוע. קחו את הזמן ליהנות יחד ממשחקי לוח. קראו סיפור או שתפו מה עבר עליכם באותו היום.

7. אכילה מודעת – רוב הילדים שלנו אוכלים במהלך סידורים או משחק, בעמידה, תוך כדי צפייה בטלוויזיה או משחק בפלאפון. הם אוכלים בחופזה וללא תשומת לב. חוש הטעם הוא עוגן משמעותי כחיבור לרגע הנוכחי ואכילה מודעת היא חשובה. דוגמא לאכילה מודעת – בקשו מהילדים להחזיק פלח קלמנטינה ביד למספר רגעים. שיחקרו את הצורה שלו, הריח והצבע. שירגישו את המרקם שלו. בקשו מהם לקחת ממנו ביס ולחקור את התחושה בפה שלהם. כיצד זה מרגיש? מה הטעם? האם עולה בהם רגש או זיכרון?

 

תרגול קשיבות מאפשר לילדים להישאר מחוברים לעצמם בעולם מוצף גירויים ונותן להם את היכולת להיות מודעים לתחושות שלהם ובכך להתמודד איתם בצורה יעילה יותר.

 

 

אהבתם? שתפו עם החברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב skype
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email